۱۳۹۰ اردیبهشت ۴, یکشنبه

بررسی صحت 4 ترفند موبایل: شماره 112، دزدگیر ماشین، کد IMEI و باطری مخفی

خلاصه مطالب: آیا شماره 112 برای تماس‌های اضطراری روی تلفن همراه کاربرد دارد؟ آیا شماره 112 بدون سیم‌کارت و هنگامیکه گوشی قفل است کار می‌کند؟
آیا می‌توان درب ماشین را از پشت تلفن همراه به کمک کنترل از راه دور دزدگیر باز نمود؟
آیا زدن کد *06# شماره سریال گوشی را بدست می‌دهد و آیا به کمک این شماره می‌توان سرقت گوشی را پیگیری نمود؟
آیا زدن کد *3370# باعث افزایش 50% باتری و فعال شدن ظرفیت مخفی آن می‌شود؟

 • درست است که: در بسیاری از کشورهای جهان، منجمله ایران، شماره تماس اضطراری روی تلفن همراه 112 است
  در ایران گرفتن شماره 112 روی تلفن همراه شما را به مرکز 110 متصل می‌کند. البته سایر شماره‌های اضطراری محلی (مانند 110 در ایران) نیز روی موبایل کار می‌کنند، اما به چند علت ممکن است دانستن یک شماره اضافی نیز مفید باشد:
  • در بسیاری از گوشی‌ها هنگامی که گوشی قفل است، نمی‌توان شماره‌های اضطراری ایران را گرفت، در صورتیکه اغلب گوشی‌ها شماره 112 را می‌شناسند و می‌توان در حالت قفل نیز آن را گرفت.
  • شماره 112 در بسیاری از کشورها (گرچه نه همه آنها) قابل استفاده است.
  • این شماره بدون سیم‌کارت نیز قابل گرفتن است.
  • موبایل تلاش می‌کند با هر برج آنتنی که در دسترس است شماره 112 را بگیرد. یعنی اگر مثلا سیم‌کارت ایرانسل داشته باشید و در منطقه‌ای باشید که ایرانسل آنتن نمی‌دهد، اما آنتن همراه اول در منطقه موجود باشد؛ موبایل تماس را از همین طریق برقرار خواهد کرد.
  • اما دقت کنید که استفاده از شماره 112 به این منظور مختص تلفن همراه و شبکه GSM بوده و در سایر شبکه‌های مخابراتی (مثل تلفن ثابت) چنین کاربردی ندارد.
  متاسفانه شایعه خواننده را ترغیب می‌کند که شماره 112 را امتحان کند. لطفا از اشغال کردن بی‌مورد شماره تلفن‌های اضطراری خودداری کنید. در عوض برای اطمینان می‌توانید از منابع آن‌لاین استفاده کنید: «جزوه نیروی انتظامی، از ابتدا تا کنون» معاونت سیاسی صدا و سیما ص ۱۵
  اطلاعات بیشتر: شماره تلفن اضطراری در سراسر دنیا
 • بر خلاف ادعای شایعه: از راه دور و از پشت موبایل نمی‌توان به کمک دزدگیر ماشین، درب آن را باز کرد.
  شایعه ادعا می‌کند که اگر کلید خودرو را جا گذاشته‌اید، برای باز کردن درب اتومبیل می‌توانید با موبایل خود با منزل تماس بگیرید و از یک نفر بخواهید کلید کنترل از راه دور دزدگیر خودرو را بزند تا درب ماشین باز شود.
  این ادعا صحت ندارد. کنترل از راه دور خودرو از امواج الکترومغناطیسی (نور، رادیو) برای ارتباط با خودرو کمک می‌گیرد، در حالیکه موبایل شما امواج صوتی (صدا) را روی شبکه مخابرات منتقل می‌کند. بنابراین راهی وجود ندارد که کنترل از راه دور شما درب خودرو را از این طریق باز کند.
  برخی منابع:
  برنامه Mythbusters تلویزیون Discovery: آزمون این ادعا در عمل - ویدیو
  مقاله نیویورک تایمز در رد این ادعا
 • درست است که: با زدن کد #06#* کد IMEI موبایل بدست می‌آید که برای غیرفعال کردن گوشی دزدیده شده قابل استفاده است.
  بله، در اغلب گوشی‌های تلفن همراه اگر کد *#06# را بگیرید یک شماره 15 رقمی موسوم به IMEI مشاهده می‌کنید که مختص گوشی شما است و با تعویض سیم‌کارت عوض نمی‌شود. در صورتیکه گوشی شما سرقت شد، می‌توانید این شماره را در اختیار مراجع قانونی قرار دهید تا گوشی شما را ردیابی کنند یا از کار بیاندازند.
  اما این تنها راه برای دسترسی به شماره IMEI نیست: این شماره روی قاب گوشی (معمولا زیر باتری)، روی جعبه گوشی و روی برگه گارانتی نیز درج شده است؛ که یقینا برگه گارانتی مدرک بهتری برای ارائه به مراجع قانونی است و حتی بعد از سرقت گوشی نیز در دسترس است.
  متاسفانه امکان تغییر شماره سریال به کمک برخی نرم‌افزارها وجود دارد که ممکن است مانع ردیابی گوشی شود. با این وجود، در کشور ما نیز امکان ردیابی شماره IMEI وجود دارد و بنابراین این ادعای شایعه صحیح است.
  شایعه مرتبط: آیا از روی کد IMEI شرکت مونتاژکننده گوشی قابل تشخیص است؟
 • بر خلاف ادعای شایعه: زدن کد *3370# (یا هر کد دیگری) باعث فعال شدن «ظرفیت مخفی» باتری و افزایش آن نمی‌شود.
  در دنیایی که طول عمر باتری یکی از فاکتورهای مهم رقابتی بین شرکت‌های سازنده گوشی موبایل محسوب می‌شود، عقل سلیم حکم می‌کند که کسی 50% ظرفیت باتری‌اش را از خریدار پنهان نکند، بلکه آن را در بوق و کرنا کند! حقیقت نیز این است که - بر خلاف آنچه در شایعه بیان شده است - نمی‌توان با زدن یک کد خاص ظرفیت باتری را افزایش داد.
  کد *3370# که در شایعه برای این کار ارائه شده است، کدی است مخصوص گوشی‌های نوکیا، که با زدن آن کیفیت صدای مکالمه افزایش پیدا کرده، و در عوض طول مدت مکالمه اندکی کاهش می‌یابد. در واقع این کد برای فعال کردن مد (Enhanced Full Rate - EFR) در گوشی‌های ساخت نوکیا به کار می‌رود که می‌تواند کیفیت صدای ارسال یا دریافت شده روی شبکه را بهبود بخشد، و اگر تاثیری روی باتری داشته باشد افزایش مصرف باتری است نه افزایش ظرفیت آن. در اغلب مدل‌های گوشی غیر از نوکیا، زدن این کد هیچ عملی را انجام نمی‌دهد.
  منبع: راهنمای یکی از گوشی‌های نوکیا - صص ۳۶ و ۳۷

از جراید

این شایعه با تمامی مطالب درست و نادرستش در برخی سایت‌های خبری داخلی ذکر شده است: شبکه ایران 1389/10/13، پارسینه 1389/10/13

نمونه شایعه:

اقداماتی وجود دارد که می توان در مواقع فوری و ضروری انجام داد. موبایل شما می تواند یک نجات دهنده زندگی یا یک ابزار فوری برای نجات باشد.
اول وضعيت فوق العاده
شماره تلفن وضعيت فوق العاده در تمام دنیا 112 است. در ایران نیز اگر شما حتی در یک مکان خارج از محدوده شبکه موبایل خود قرار داشته باشید، شماره 112 را بگیرید، موبایل در هر شبکه موجود جستجو می کند تا یک تماس وضعيت فوق العاده برای شما برقرار کند. (پلیس، اورژانس، آتش نشانی یا...) و جالب اینکه این شماره حتی زمانیکه صفحه کلید قفل است نیز کار می کند. امتحان کنید.
حتی با گوشی بدون سیم کارت نیز میتوانید با شماره 112 تماس حاصل نمایید.
دوم آیا تا بحال کلیدهای خود را در ماشین جاگذاشته اید؟
آیا ماشین شما یک دستگاه کنترل از راه دور بدون کلید دارد؟ این وسیله می تواند روزی مفید باشد. یک دلیل خوب برای داشتن یک موبایل: اگر شما کلیدهای خود را در ماشین جاگذاشته باشید، به موبایل یک نفر در منزل از طریق موبایل خودتان تماس بگیرید. تلفن خود را در حدود فاصله 1 متر از ماشین قرار دهید و از فرد مقابل در منزل بخواهید که کلید کنترل درب بازکن ماشین را فشار دهد، و آنرا نزدیک موبایل خود قرار دهد. قفل ماشین شما باز خواهد شد. با این کار نیاز نیست کسی کلیدها را شخصاً بیاورد. فاصله هیچ تاثیری ندارد. شما می توانید کیلومترها فاصله داشته باشید، اگر شما بتوانید با کسی که ریموت کنترل ماشین شما را دارد ارتباط برقرار کنید، شما می توانید قفل ماشین خود را باز کنید.
یادداشت نویسنده: این مورد کار می کند.. ما آنرا امتحان کرده ایم و قفل ماشین را از طریق یک تلفن موبایل باز کرده ایم.
سوم چگونه یک موبایل دزدیده شده را غیرفعال کنیم؟
برای چک کردن شماره سریال موبایل خود، کلید های زیر را به ترتیب فشار دهید:
*#06#
یک کد دیجیتالی روی صفحه نمایش ظاهر می شود. این شماره مختص دستگاه شما است. این شماره را یادداشت کنید و در جایی امن نگه دارید. هنگامیکه موبایل شما دزدیده می شود، شما می توانید به پشتیبان شبکه خود تماس بگیرید و این کد را به آنها بدهید. سپس آنها قادر خواهند بود دستگاه شما را مسدود کنند، حتی اگر دزدها SIM کارت را عوض کرده باشند. تلفن شما کاملاً غیرقابل استفاده خواهد شد. شما ممکن است نتوانید موبایل خود را بازپس گیرید، اما حداقل می دانید کسیکه آنرا دزدیده است دیگر نمی تواند از آن استفاده کند یا آنرا بفروشد. اگر هر کسی این کار را بکند، دیگر دزدین موبایل هیچ فایده ای نخواهد داشت.
چهارم قدرت باطری مخفی شده
در نظر بگیرید باطری موبایل شما خیلی کم است. برای فعال کردن کلیدهای #3370* را فشار دهید. موبایل شما با این اندوخته راه اندازي مجدد خواهد شد و موبایل افزایش 50 % در باطری را نشان می دهد. این فضای اندوخته هنگامیکه موبایل خود را شارژ می کنید، خودبه خود شارژ خواهد شد.

از شماره تلفن 112 چه مي دانيد؟
جالب است بدانيد که شماره تلفن 112 را اگر توسط موبايل بگيريد اتفاق جالبي مي افتد ...
اين شماره که حتي زماني که موبايل شما قفل است - حالت luck - گرفته مي شود (مي توانيد امتحان کنيد ... موبايل خود را قفل کنيد و اين شماره را بگيريد!) شبکه بدنبال شماره هاي اضطراري مي گردد (در ايران 110 رو میگیره! پس یواش امتحانش کنین) و با توجه سيستمهاي رديابي در دنيا - GPRS - موقعيت شما را تشخيص مي دهد و گروه امداد به نجات شما مي آيند ....
جالبتر اينکه اگر موبايل شما متعلق به يک شبکه باشد و آن شبکه در آنجا آنتن ندهد ولي شبکه موبايل ديگري در آن منطقه آنتن دهد باز اين عمل انجام خواهد شد! مثلا در جايي هستيد که موبايل شما داراي سيم کارت اعتباري تاليا است ولي تاليا در آنجا آنتن نمي دهد ولي شبکه مخابرات IR-TC آنتن ميدهد .. اين عمل امکان پذير است .
البته اوايل ورود موبايل اين شماره به هيچ كجا وصل نمي‌شد (آن زمان 110 هم وجود نداشت!) بعد از ظهور پديده 110 (!) و بعد از يكي دو سال اين قابليت برقرار شد و شما با گرفتن شماره 112 بدون سيم كارت يا شماره 110 (بدون كد) يا بازهم همان 112 در هر محلي كه باشيد كه به مركز 110 همان استان وصل مي‌شويد!
البته براي مدتي به خاطر سواستفاده هايي كه مي‌شد قابليت گرفتن شماره 112 بدون سيم كارت را برداشتند (موبايل فروش ها براي تست صدا و سالم بودن گوشي از آن استفاده مي‌كردند!)
ضمنا 112 يك شماره استاندارد براي اكثر كشورهاي اروپايي و آسيايي‌ست (البته اين شماره يك شماره Emergency است و براي اتفاقات و حوادث استفاده مي‌شود يعني مشابه شماره 115 آتش نشاني خودمان منتهي با قابليت هايي بيبشتر كه در ايران به دليل نبود چنين سيستمي به تدبير و هوش و ذكاوت مسئولان 110 جايگزين آن شده است!) ولي استثنائاتي هم وجود دارد مثل شماره 911 (ناين الون) در امريكاي شمالي و 08 در ژاپن و يك‌سري ديگه از كشورهاي آسياي شرقي و 110 در ايران!

FOUR THINGS YOU PROBABLY NEVER KNEW YOUR MOBILE PHONE COULD DO
Very, very useful info.
4 THINGS YOU PROBABLY NEVER KNEW YOUR MOBILE PHONE COULD DO
There are a few things that can be done in times of grave emergencies. Your mobile phone can actually be a life saver or an emergency tool for survival. Check out the things that you can do with it:
FIRST Emergency
The Emergency Number worldwide for Mobile is 112. If you find yourself out of the coverage area of your mobile; network and there is an emergency, dial 112 and the mobile will search any existing network to establish the emergency number for you, and interestingly this number 112 can be dialed even if the keypad is locked. Try it out.
SECOND Have you locked your keys in the car?
Does your car have remote keyless entry? This may come in handy someday. Good reason to own a cell phone: If you lock your keys in the car and the spare keys are at home, call someone at home on their mobile phone from your cell phone.
Hold your cell phone about a foot from your car door and have the person at your home press the unlock button, holding it near the mobile phone on their end. Your car will unlock. Saves someone from having to drive your keys to you. Distance is no object. You could be hundreds of miles away, and if you can reach someone who has the other 'remote' for your car, you can unlock the doors (or the trunk). Editor's Note: It works fine! We tried it out and it unlocked our car over a mobile phone!'
THIRD Hidden Battery Power
Imagine your mobile battery is very low. To activate, press the keys *3370# Your mobile will restart with this reserve and the instrument will show a 50% increase in battery. This reserve will get charged when you charge your mobile next time.
FOURTH How to disable a STOLEN mobile phone?
To check your Mobile phone's serial number, key in the following digits on your phone: * # 0 6 #
A 15 digit code will appear on the screen. This number is unique to your handset. Write it down and keep it somewhere safe. When your phone get stolen, you can phone your service provider and give them this code. They will then be able to block your handset so even if the thief changes the SIM card, your phone will be totally useless. You probably won't get your phone back, but at least you know that whoever stole it can't use/sell it either. If everybody does this, there would be no point in people stealing mobile phones.
This is the kind of information people don't mind receiving, so pass it on to your family and friends

منابع:

 1. جزوه «نیروی انتظامی، از ابتدا تا کنون» معاونت سیاسی صدا و سیما ص ۱۵ (فارسی)
 2. همشهری - همین حالا شماره سریال گوشی خود را یادداشت کنید 1387/10/28 (فارسی)
 3. برنامه Mythbusters تلویزیون Discovery: آزمون ریموت کنترل خودرو - ویدیو (انگلیسی)
 4. مصاحبه نیویورک تایمز با رییس فروش و بازاریابی نوکیا در اروپا (انگلیسی)
 5. راهنمای گوشی 5110 نوکیا - صص ۳۶ و ۳۷ (انگلیسی)
 6. بررسی شایعه دزدگیر در سایت urban legends (انگلیسی)
 7. بررسی شایعه در سایت snopes (انگلیسی)

۷ نظر:

 1. در مورد شماره اضطراری 112 این رو هم خوبه که اضافه کنید: از اونجا که شماره اضطراری در امریکا 911 هست و اکثر سازندگان گوشی بازار امریکا رو هم در نظر دارند عملکرد ششماره 911 هم روی گوشی موبایل حتی قفل شده یا بدون سیمکارت دقیقا مثل 112 هستش . یعنی مثلا در ایران با یه گوشی که سیمکارت نداره یا قفله میتونید شماره 112 یا 911 رو بگیرید و در هر دوصورت به مرکز فوریتهای 110 وصل میشید.

  پاسخحذف
 2. در مورد باز شدن درب با استفاده از ریموت از طریق تلفن همراه باید گفت که ریموت‌هایی وجود دارند که با امواج صوتی کار ميکنند بنا براین ادعای شما و نی یورک تایمز نمی تواند به طور کامل صحت داشته باشد. بنده خود موردی را دیدم که اینگونه است و با تلفن مشکل حل شده ولی این درست است که بگوییم امروزه اکثر کنترل از راه دور ها از طریق امواج الکترو مغناطیس کار می کنند و استفاده از تلفن جهت انتقال آن کاری بیهوده است.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. با تشکر از دقت نظر شما دوست گرامی؛

   حتی اگر ریموتی با امواج صوتی هم کار کند، انتقال آن از طریق تلفن - آنهم تلفن همراه - تقریبا غیرممکن است:
   اول) شبکه تلفن تنها بازه فرکانسی بین ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ که قابل شنیدن با گوش انسان است را منتقل می‌کند. بنابراین اصواتی که قابل شنیدن نیستند منتقل نمی‌شوند.
   دوم) در تلفن‌های همراه از ابزاری به عنوان vocoder برای انتقال صوت روی کانال دیجیتال استفاده می‌شود که برای انتقال صدای انسان بهینه شده و هنگام انتقال سایر اصوات، احتمال خوبی وجود دارد که آنها را تغییر دهد.

   با این حال، اگر شما کار کردن این روش را به چشم دیده باشید، تمام این صحبت‌ها و استدلال‌ها کنار می‌روند. اما:
   ۱- شما در مورد چه نوع ریموتی (ماشین؟ درب خانه؟ ...) صحبت می‌کنید؟
   ۲- دقیقا با چه مدل ریموتی (ساخت کدام کارخانه؟) این مساله را دیده‌اید؟ (حتی الامکان خود ریموت را هم توصیف کنید)
   ۳- آیا از تلفن همراه برای انتقال امواج استفاده کرده‌اید؟
   ۴- آیا احتمال ندارد فاصله محلی که ریموت استفاده شده آنقدر کم بوده که امواج از طریق هوا و نه تلفن همراه منتقل شده باشند؟ (چگونه مطمئنید؟)
   ۵- این اتفاق را چه سالی و در چه شهری شاهد بودید؟


   ((ضمنا جهت گذاشتن کامنت در یک کلاغ، متاسفانه باید از پروکسی استفاده کنید))

   حذف
 3. دوست عزیز بر خلاف نظر شما که گفتید اپراتور ها از امواج صوتی برای تبادل مکاله استقاده میکنند.باید عرض کنم که امواج صوتی در حقیقت همون جنبش مولکولی هستن.یعنی صوت عبارت است از حرکت یا جبنش مولکول های هوا که پرده گوش موجودات رو به لرزش وا میدارد که این موجب شنیدن صدا میشود.ه همون کاری که باند یا بلندگو میکنه.اما هیچ انتنی این کار رو نمیکنه و الا هر گوشی میتونست امواج انتن رو بشنوه.موبایل صدا رو به امواج ردادوتنبدیل میکنه و به انتن میفرسته و مبادله انجام میشه.در نتیجه انتن از امواج رادیو استفاده میکنه.تمام طیف امواج تا فرکانسی که به نور بصری میرسن امواج رادیو نام دارن که شامل خود رادیو تلوزیون وای فای وایمکس (1g2g3g4g) مکروویو مادون قرمز یا ایتفرارد.و وو میشوند .و در ادامه با قوی تر شده قرکانس و قدرت به نورمرئی .ماورای بنفش اشعه x گاما تبدیل میشن.که همه و همه از یک جنس اما با قدرت مختلف هستن.در نتیجه استفاده از خط تلفن برای باز کردن در خودرو همچین دور از علم نیست
  [email protected]

  پاسخحذف
 4. (((((((اول) شبکه تلفن تنها بازه فرکانسی بین ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ که قابل شنیدن با گوش انسان است را منتقل می‌کند. بنابراین اصواتی که قابل شنیدن نیستند منتقل نمی‌شوند))))))))
  دوست عزیز امواج صوتی بین قرکانس 20 تا 20000 قابل شنیدن برای انسان هست.ولی هیچ یک از فرکانس های امواج رابیو که دستگاها انتن از ان استفادهمیکنند برای هیچ گوشی قابل شنیدن نیست.شما باید اینو بدونید که امواج رابیو حتی در خلع یا فضا هم عبور میکنند اما امواج صوتی نمیتواند در خلف یا فضای بیرون زمین عبور کنند .در حقیقت در فضا هیچ صدایی وجود ندارد.
  کلا باید بگم صوت غیر قابل انتقال هست.این امواج رابیو هست که منتقل میشن

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام به شما دوست گرامی

   ورود شما به سایت را خوشامد می‌گویم و از نظرات شما متشکرم. امیدوارم مطالب زیر پاسخگوی شما باشد:

   ۱) در مورد جمله «شبکه تلفن تنها بازه فرکانسی بین ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ (قابل شنوایی) را منتقل می‌کند»، ظاهرا مقصود من را متوجه نشدید.

   مخاطب این جمله افرادی هستند که تصور می‌کنند ریموت خودرو از طریق امواج صدا کار می‌کند؛ و از این جهت فکر می‌کنند موبایل - به عنوان ابزار انتقال صدا - قادر است امواج ریموت خودرو را از این طریق انتقال دهد و درب خودرو را باز کند.

   در صورتیکه این افراد مرتکب چند اشتباه شده‌اند:
   اولا امواج ریموت خودرو، امواج رادیویی/الکترومغناطیسی است که کاملا با امواج صوتی متفاوت هستند.
   دوما، به فرض وجود یک ریموت خودرو مارک خاص فرضی که با امواج صوتی کار کند - که چنین مارکی وجود ندارد، ولی ساخت آن غیرممکن نیست - باز هم موبایل قادر به انتقال امواج آن نیست. چرا که موبایل ابزار انتقال صدای قابل شنیدن برای انسان است و از همین جهت، و به دلایل مختلف فنی از جمله کاهش پهنای باند مصرفی، تنها و تنها همین امواج صوتی (یعنی بازه ۲۰ تا ۲۰ هزار هرتز) را منتقل می‌کند. بنابراین اگر شما «صدایی» از این ریموت تخیلی «نمی‌شنوید»، موبایل هم آن را منتقل نخواهد کرد.

   به همین علت سایر توضیحات شما درباره امواج رادیویی و طرز کار موبایل و غیره در این خصوص لازم نبود.


   ۲) نکته مهم دیگر اینکه برخلاف تصور شما، امواج رادیویی تولید شده از موبایل نمی‌تواند کار ریموت خودرو را انجام دهد. این شدنی نیست.

   این اشتباه متداول دیگری است که افراد را در برخورد با شایعه سردرگم می‌کند و آن را باورپذیر می‌کند. و متاسفانه معمولا این اشتباه را کسانی مرتکب می‌شوند که - برخلاف مخاطب بحث قبلی - آشنایی خوبی با امواج الکترومغناطیسی و کارکرد آن در ریموت و موبایل دارند؛ اما شناختشان از طرز عملکرد موبایل کامل نیست.
   از همین جهت توضیح این مساله نیز بسیار دشوارتر است و لازم است توجه بسیاری بکنید.

   علت این اشتباه نتیجه‌گیری از چند گزاره زیر است:
   ۱- موبایل از امواج رادیویی برای ارتباط با آنتن استفاده می‌کند. یعنی توانایی ارسال و دریافت آنها دارد.
   ۲- ریموت خودرو از امواج رادیویی برای ارتباط با خودرو استفاده می‌کند. یعنی توانایی ارسال و دریافت آنها را در دو طرف دارد.
   ۳- بنابراین موبایل (در مبدا) به نوعی قادر به «فهمیدن» امواج رادیویی ریموت خودرو است.
   ۴- همینطور موبایل (در مقصد) قادر به «تقلید» امواج رادیویی ریموت خودرو است، و می‌تواند درب خودرو را باز کند.
   ۵- در واقع، اگر موبایل نوعی امواج رادیویی - مثل ریموت - را در اطراف خود ببیند، به نحوی می‌تواند این امواج را منتقل کرده و (احتمالا خودبخود) امواجی مشابه این امواج در طرف موبایل گیرنده ایجاد می‌شود که باعث باز شدن درب خودرو می‌شود.

   در اینجا فقط گزاره‌های ۱ و ۲ صحیح هستند و گزاره‌های ۳،۴ و ۵ همگی اشتباه هستند.

   بله؛ موبایل برای ارتباط با آنتن از امواج رادیویی استفاده می‌کند، اما:
   اولا) بازه فرکانسی (باند) امواج موبایل متفاوت است و ربطی به بازه فرکانسی ریموت‌های خودرو ندارد.
   دوما) شکل امواج در سمت موبایل فرستنده، با موبایل گیرنده کاملا متفاوت است و اساسا هیچ ارتباطی با هم ندارد.
   به عبارت دیگر، اگر دو نفر با موبایل با همدیگر صحبت بکنند، شکل امواجی که از موبایل اول به آنتن ارسال می‌شود مطلقا «هیچ» ارتباطی با شکل امواجی که موبایل گیرنده دریافت می‌کند ندارد.
   این مساله به دلایل مختلفی که منجمله وجود رمزنگاری مانند A5/1 و نیز تاثیر Vocoderها ایجاد می‌شود که کاملا تخصصی و از حوصله بحث در اینجا خارج است.
   سوما) موبایل به جز امواج بین خود و آنتن، نسبت به سایر امواج رادیویی کاملا «ناشنوا» است.
   اگر اینطور نبود موبایل شما با قرار گرفتن در کنار موبایل دیگر یا ریموت خودرو گمراه شده و اصلا نمی‌توانست مکالمه صحیحی داشته باشد. اما موبایل به طور کلی «متوجه» سایر امواج رادیویی اطراف نمی‌شود و به همین علت توانایی ارسال آنها به جای دیگری را هم ندارد.

   بنابراین، خیر؛ «امکان ندارد» از این طریق بتوان درب خودرو را باز نمود.


   ممکن است بازهم برای شما ابهاماتی در این زمینه وجود داشته باشد که در این صورت دو پیشنهاد به شما دارم: ۱- به منابع معرفی شده در مقاله مراجعه کنید یا به دنبال مراجع معتبر در این زمینه جستجو کنید. ۲- به افراد متخصص معتمد خود مراجعه کنید و مطالبی که عرض کردم را از آنها بپرسید. (البته تخصص، موضوع مهمی است. به نظر من اگر کسی مفهوم و کاربرد رمزنگاری یا vocoder در موبایل را نداند در این زمینه متخصص نیست)

   در هر حال من در حد امکان آماده پاسخگویی به شما خواهم بود.

   موفق باشید
   سجاد نفیسی

   حذف
 5. آقای نفیسی با سپاس از شما
  در بعضی تلفنها مانند تلفن خود من گرفتن شماره 112 یک تماس رایگان و فوری به "مرکز هلال احمر" برقرار می کند نه 110. اما علامت نشان داده شده برروی تماس که یک صلیب قرمز است نشان دهنده اینست که شماره از قبل در تلفن و سیستم عامل آن برنامه ریزی شده است.

  پاسخحذف