۱۳۸۹ مرداد ۹, شنبه

حقیقت پشت عروسک‌های زنده جن‌پتس (GenPets)؟ + تصویر

تصویری: آیا موجودات زنده‌ای موسوم به جن‌پتس (Genpets) تولید انبوه شده و به زودی به بازار عرضه می‌شوند؟

  • بر خلاف ادعای شایعه: شرکت Bio-Genica یک شرکت جعلی و سایت Genpets.com یک شوخی بیش نیستند.
    تمام این ماجرا و سایت ساخته و پرداخته ذهن شوخ یک هنرمند (Adam Brandejs) است. وی مقصود از این شوخی را توجه دادن مخاطب به جهت‌گیری مهندسی ژنتیک و نقش اخلاق در آن دانسته است.
    رجوع به: ویکی‌پدیا، سایت هنرمند، و حتی در صفحه‌ای از خود سایت genpets.
  • بر خلاف ادعای شایعه: موجوداتی به اسم جن‌پتس (Genpets) مجسمه‌هایی پلاستیکی هستند.

از جراید

متاسفانه این شایعه در برخی سایت‌های خبری داخلی ذکر شده است: آفتاب‌نیوز 1389/3/25
در عوض، برخی نیز تکذیب آن را منتشر کرده‌اند: همشهری آن‌لاین 1385/11/29

نمونه شایعه:شرکتهای GENPETS اقدام به تولید عروسکهای زنده کرده است. این شرکت به کمک مهندسی زیستی و اصلاح ودستکاری DNA، اقدام به تولید پستانداران زنده کرده است. این موجود زنده در ۷ شخصیت مختلف تولید گردیده است.
این حیوانات با القای خواب زمستانی درآنها در بسته بندیهای ویژه ای عرضه میگردند. بسته بندیها دارای نشانگر ضربان قلب حیوان، چراغ های LED که درجه تازگی حیوان را نشان میدهد، دارای سیستم( IV ) که حیوان توسط یک لوله باریک تغذیه میگردد، میباشد عمر این حیوانات یک تا سه سال است، وپس از خارج شدن از بسته بندی خواب زمستانی سروصدای کمی داشته وبا کودکان وانسان سریع انس میگیرند.
این عروسک یک پستاندار عقیمشده است که به کمک علم مهندسی ژنتیک ساخته شده. ترکیبی از ژنهای خرگوش، شامپانزه و خوک. با استفاده از القای خواب زمستانی، در جعبه نگهداری میشه و این جعبه ضربان قلب و میزان تازگی اون رو نشون میده. در دو مُدل یکی با طولعمر یکسال و یکی با طولعمر سهسال ساخته شده. در هفت مدل پهلوان(قرمز)، ماجراجو(نارنجی)، شاد(زرد)، آروم(سبز)، متین(آبی)، روحانی(بنفش) ساخته شدهان. قیمت هنوز مشخص نیست و تنها به صورت آزمایشی در اختیار اعضای شرکت قرار گرفتهان.
این موجود زنده طوری ساخته شده که حرکات محدودی مانند یک نوزاد داشته باشه. مدفوع بسیار مختصری داره و به غذای کمی احتیاج داره. قد حدود بیست و قطر هفت سانت. جثه اون از این بزرگتر نمیشه. کاملاً درد رو حس میکنه ولی نمیتونه اصوات بلند تولید کنه. داری خون عضله و استخوانه. بعد از خروج از جعبه ظرف بیست دقیقه بیدار میشه و چشمهاش رو باز میکنه.

شركت جن‌پتس (‪(genpets‬، اقدام به تولید انبوه حیوانات ژنتیكی كرده است كه نمونه آنها در طبیعت وجود ندارد. این موجود زنده در حالت خواب زمستانی در بسته‌بندی‌های مخصوص در فروشگاه‌های این شركت عرضه می‌شود.
حیوان خانگی ساخته شده در شركت جن‌پتس مانند دیگر حیوانات دچار درد و رنج می‌شود اما به گونه‌ای ساخته شده كه هنگام درد، سر و صدای زیادی نمی‌كند. عمر این حیوان یك تا سه سال است و پس از خروج از بسته بندی و برخاستن از خواب زمستانی به سرعت با انسان و كودكان انس می‌گیرد.
این شركت اعلام كرده است كه به زودی فروش انبوه محصول خود را در قفسه فروشگاه‌های زنجیره‌ای و نمایندگی‌های خود آغاز می‌كند و اكنون در حال ثبت و اهدای حق نمایندگی فروش است. این شركت با استفاده از دستاوردهای مهندسی ژنتیك، بااصلاح و دستكاری مولكول‌های دی‌ان‌آ (‪ (DNA‬كه حاوی اطلاعات زیستی جانداران است اقدام به تولید انبوه و فروش پستانداران زنده كرده است.
بسته‌بندی‌ها دارای نشانگر ضربان قلب حیوان، چراغ ال‌ایی‌دی (‪ (LED‬كه درجه تازگی حیوان را نشان می‌دهد و لوله ویژه تغذیه است.

شرکت bio-genica در استرالیا عروسکهای جاندار موسوم به Genpets را به کمک علم مهندسی ژنتیک به این ترتیب که ترکیبی از ژن های خرگوش شامپانزه و خوک با استفاده از القای خواب زمستانی در جعبه نگهداری میشود و این جعبه ضربان قلب و میزان تازگی آن را نشان میدهد در سراسر کره خاکی عرضه خواهد کرد.
دانشمندان علم ژنتیک با بی رحمی تمام موجودی ساخته اند که کاملا درد را احساس میکند ولی نمیتواند جیغ بکشد! شرکت جن پتس اقدام به تولید انبوه حیوانات ژنتیکی کرده است که نمونه آنها در طبیعت وجود ندارد. این موجود زنده در حالت خواب زمستانی در بسته بندی های مخصوس در فروشگاه های این شرکت عرضه می شود.
حیوان خانگی ساخته شده در شرکت جن پتس مانند دیگر حیوانات دچار درد و رنج میشود اما به گونه ای ساخته شنده که هنگام درد سر و صدای زیادی نمیکند عمر این حیوان یک تا سه سال است و پس از خروج از بسته بندی و برخواستن از خواب زمستانی به سرعت با انسان و کودکان انس میگیرد.
این شرکت اعلام کرده است که به زودی فروش انبوه محصول خود را در قفسه فروشگاه های زنجیره ای و نمایندگی های خود آغاز میکند و اکنون در حال ثبت و اهدای حق نمایندگی فروش است.
این شرکت با استفاده از دستاوردهای مهندسی ژنتیک با اصلاح و دستکاری مولکول های DNA که حاوی اطلاعات زیستی جانداران است اقدام به تولید انبوه و فروش پستانداران زنده کرده است بسته بندی ها دارای نشانگر ضربان قلب حیوان، چراغهای که درجه تازگی حیوان را نشان میدهد و لوله ویژه تغذیه است.
شرکت سازنده این حیوانات اعلام کرده است که آنها مانند دیگر حیوانات، دارای عضله، استخوان و خون هسنند و اگر قسمتی از بدن آنها بریده شود، خونریزی میکند و در صورت عدم مراقبت جان خواهد باخت. DNA این حیوانات بر اساس فن آوری میکرو اینجکشن تخم تهیه شده است. این فن آوری در سال 1997 بوجود آمده است و در سال 2003 از آن برای تلفیق DNA انسان و خرگوش با موفقیت استفاده شد.
اقدام شرکت جن پتس دغدغه فیلسوفان و حامیان حقوق انسان و حیوانات را بار دیگر گوشزد میکند و بیم زندگی در جهانی مانند "جزیره دکتر مونرو" را به ذهن متبادر میکند. در جزیره دکتر مونرو که یک داستان تخیلی مربوط به چند دهه پیش است، حیواناتی زندگی میکنند که نیمی انسان و نیمی حیوان اند. به نظر می رسد با عرضه انبوه این حیوان خانگی، که برخی خصوصیات عروسکها را نیز دارا هستند، نسلی از کودکان پرورش می یابند که تفکر متفاوتی در مورد حیات، سرمنشا و ماهیت آن در ذهن خواهند داشت و به این ترتیب نگاه آنان به زندگی و فرهنگ زیستی آنان دگرگون خواهد شد. یک موجود زنده که توسط DNA های ترکیبی از حیوان و انسان و علم مهندسی بیو ایجاد و ساخته شده.
میدونم که تعجب کردید و هزار تا سوال براتون ایجاد شده، خوب تصمیم دارم به یک سری از سوالها که برای خودم هم اولش ایجاد شد و جوابش و با تحقیق گرفتم، پاسخ بدم.
* آیا جن پتس زنده است و نفس میکشه؟
بله جن پتس زنده است و نفس میکشد، عضله و خون دارد ولی با القاء خواب زمستانی به این حالت در پلاستیک قرار گرفته است. در عین حال در همین حالت هم کاملا زنده است و از سوراخهایی که بر روی پلاستیک قرار دارد تنفس میکند.
* آیا جن پتس چشم هایش را باز میکند؟
بله! حدود بیست دقیقه بعد از اینکه بسته را باز کردید، جن پتس کم کم بیدار میشود و زندگی خود را شروع میکند.
* آیا جن پتس احساسات دارد و چه نوع موجودی است؟
بله، جن پتس با تغییراتی که در DNA آن ایجاد شده در هفت شخصیت یا کاراکتر وارد بازار خواهد شد، و شما میتوانید بنا به علاقه تان، جن پتس با هوش، کم حرف، شیطون، مودب و یا اجتماعی را خریداری کنید.
* آیا جن پتس رشد میکند؟ چند سال عمر میکند؟
جن پتس رشد کامل خود را در داخل بسته انجام میدهد و میزان عمرش بسته به نوع آن از یک تا سه سال متفاوت است.
توضیحات اضافه: این محصول در دو مدل یکی با طول عمر یک سال و دیگری با طول عمر سه سال و در هفت مدل پهلوان (قرمز) ماجراجو (نارنجی) شاد (زرد) آرام (سبز) متین (آبی) روحانی و رویایی (بنفش) ساخته شده است.
خوب بعد سوال و جوابها، جالبه براتون هم بگم که این کمپانی این محصول را تولید کرده تا جای عروسک و یا حیوانات خانگی را در منازل بگیرد و مشکلات حیوانات را نداشته باشد همونطور که در این عکس مشاهده میکنید قسمت بالا سمت راست، توسط یک سیستم ساده ضربان قلب جن پتس طی مدت زمانیکه در خواب زمستانی است را نشان میدهد و قسمت سمت چپ پایین جند تا چراغ وضعیت سلامتی این موجود عجیب را کنترل و نشان میدهد.
جن پتس : Genpets
Genetic = Gen که همان علم ژنتیکه
Pet حیوان اهلی و دست آموز خانگی
این موجود زنده طوری ساخته شده که حرکات محدودی مانند یک نوزاد داشته باشد به گونه ای که مدفوع بسیار مختصر داشته باشد و به غذای کمی هم احتیاج دارد . قد آن حدود 20 سانتیمتر و قطرش 7 سانتیمتر است و جثه آن از این بزرگتر نمیشود کاملا درد را احساس میکند ولی نمیتواند اصوات بلند تولید کند دارای خون عضله و استخوان است و پس از خروج از جعبه ظرف 20 دقیقه بیدار شده و چشم هایش را باز میکند.

منابع:

  1. صفحه‌ی «درباره» از خود سایت genpets.com (انگلیسی)
  2. ویکی‌پدیا درباره Genpets (انگلیسی)
  3. مطالب هنرمند سازنده درباره این موجود (انگلیسی)
  4. از بی‌بی‌سی در مورد سایت Genpets.com (انگلیسی)
کلمات کلیدی: Genpets, Genpets.com, Bioengineered, جن‌پتس, مهندسی ژنتیک, عروسک زنده, فناوری