۱۳۹۰ تیر ۱۳, دوشنبه

جنايت هولناك در دانمارك؟ قتل عام بیرحمانه دلفین ها؟

خلاصه مطالب: تصویری: آیا مراسم گریندارپ در جزیره فارو Faroe دانمارک، شامل کشتار و قتل عام دلفین است؟ آیا این مراسم برای بلوغ جوانان یا راضی کردن شیطان انجام می‌شود؟ آیا دلفین‌های کالدرون که در معرض انقراض هستند به خاطر سنت قدیمی مردم جزیره فارو قتل عام می‌شوند؟

 • درست است که: مردم جزیره فارو دلفین‌ها را می‌کشند.
  اما اینکه این عمل «کشتار» یا «قتل عام» نامیده شود خیلی صحیح نیست؛ چرا که هدف آن تامین غذای ساکنین جزیره است و دقت در همین یک نکته می‌تواند کل مساله را تغییر دهد.
  برای اطلاعات بیشتر خواندن را ادامه دهید.
 • بر خلاف ادعای شایعه: دلفین‌ها به خاطر استفاده از گوشت و روغن‌شان شکار می‌شوند.
  صید دلفین و نگهداری گوشت آن برای زمستان از رسوم دیرینه مردم جزایر فارو است که تا امروز نیز ادامه دارد. شکار برای انگیزه‌های تجاری انجام نمی‌شود و گوشت شکار به فروش نمی‌رسد؛ بلکه به طور یکسان بین متقاضیان تقسیم می‌شود و باقیمانده برای افراد سالمند، بیمار و ... کنار گذاشته می‌شود. مخالفان این مراسم شکار معتقدند - با فراوان شدن غذاهای جایگزین - نیاز به گوشت دلفین دیگر مانند گذشته وجود ندارد و بنابراین صید نیز باید متوقف شود. (به علاوه اخیرا مسئولان بهداشت فارو دریافته‌اند که گوشت دلفین‌ها آلودگی بالایی به جیوه و سموم دیگر دارد و برای مصرف مناسب نیست)
  گزارش مشاهدات عینی خبرنگار BBC
  درباره اینکه حضور جوانان در مراسم معنای خاصی دارد یا خیر، علی‌رغم ادعاهای فراوان شایعه، «یک کلاغ» قادر به یافتن مطلب مستدلی در این باره نبوده است.
  همچنین برخی نسخ شایعه این مراسم را «سالانه» نامیده‌اند که صحیح نیست؛ بلکه هر وقت دلفین‌ها در نزدیکی ساحل رویت شوند مراسم شکار انجام می‌شود، که ممکن است در یک سال ۱۶ بار تکرار شود یا اصلا اتفاق نیفتد.
 • بر خلاف ادعای شایعه: تلاش می‌شود کشتن هر حیوان سریع و بدون درد باشد.
  برخی نسخه‌های شایعه با عباراتی از قبیل «[دلفین‌ها را] زنده زنده سلاخی می کنند»، «زجر خواهد کشید تا ... آرام آرام در خون خود از بین بروند» روش شکار را بی‌رحمانه و با مرگ تدریجی نشان می‌دهند. همچنین برخی نسخه‌ها مدعی‌ند «دلفين ها براي بازي و دوستي به نزد انسانها مي آيند»؛ در حالیکه دلفین‌ها توسط قایق‌ها به دام افتاده و از پشت به سمت ساحل مخصوص شکار رانده می‌شوند.
  در فارو برای ابزار و روش‌های شکار دلفین‌ها قوانین کاملی وجود دارد که روند کار را از تجهیزات مجاز درون قایق‌ها، تا لحظه به دام انداختن و هدایت دلفین‌ها به ساحل و نهایتا تا انتهای شکار در بر می‌گیرد. برای کنترل و نظارت بر اجرای این قوانین، ساحل‌های مجاز برای شکار مشخص شده و نماینده دولت فارو در این سواحل حضور دارد. همچنین تحقیقاتی روی روش‌های مختلف شکار و مدت زمان جان‌کندن هر دلفین در آنها انجام شده است تا کمترین آزار ممکن به حیوان وارد شود. (منبع)
  دولت فارو زمان میانگین برای مرگ هر دلفین با روش‌های نوین را ۲۹ ثانیه اعلام کرده است. (منبع)
 • مشخص نیست که: دلفین‌های «نهنگ خلبان» (Pilot Whale) در معرض انقراض است یا خیر.
  دلیل دیگر مخالفین با صید دلفین در جزایر فارو، خطر انقراض دلفین‌ها است. غالب دلفین‌هایی که توسط مردم جزیره فارو شکار می‌شوند «نهنگ خلبان باله‌بلند» یا long-finned pilot whale هستند.
  * آخرین آمار موجود IWC: در سال 1989، جمعیت این دلفین‌ها در اقیانوس اطلس 780 هزار عدد تخمین زده شده است. (میانگین شکار در جزایر فارو حدود 850 عدد در سال و 0.1% این تعداد است - آمار رسمی)
  * نظر IUCN: این گونه را در رده «کمبود اطلاعات» دسته‌بندی کرده است، چرا که اطلاعات کافی درباره جمعیت این گونه وجود ندارد. همچنین ذکر می‌کند که IWC، ICES و NAMMCO به این نتیجه رسیده‌اند که احتمالا شکار در جزایر فارو قابل تحمل (sustainable) است.
  * نظر American Cetacean Society: جمعیت نهنگ خلبان مشخص نیست، و اگرچه در بعضی نقاط از بین رفته‌اند، نهنگ‌های خلبان در معرض انقراض محسوب نمی‌شوند.
  * اما نهنگ خلبان در ضمیمه دوم قرارداد CMS (معروف به Bonn Convention) جزو حیوانات محافظت شده (strictly protected) آورده شده است. (منبع)

نکات تکمیلی

 1. اگرچه جزایر فارو جزئی از دانمارک به شمار می‌روند، تا حد زیادی از دولت دانمارک مستقل هستند و دولت و پرچم مخصوص خود را دارند. حتی با وجود آنکه دانمارک عضو اتحادیه اروپا است، جزایر فارو عضو اتحادیه اروپا نیستند! (1 و 2)
 2. با پیدا شدن مقادیر بالای سمومی مانند جیوه، PCB و DDT در گوشت دلفین، مسئولان پزشکی فارو در سال 2008 هشدار دادند که مصرف گوشت و روغن دلفین‌ها برای انسان مناسب نیست. (منبع)
  متعاقبا گزارشی در سال 2009 منتشر شد که از قول یک مقام ارشد پزشکی در فارو، از کاهش مصرف گوشت دلفین در بین جوانان فارویی خبر می‌داد.

از جراید

این شایعه در برخی سایت‌های خبری داخلی ذکر شده است:
فرارو 1389/6/1، فرارو 1390/2/4، البرزنیوز 1389/6/1، فارس‌نیوز 1389/5/31، رجانیوز 1390/4/7

نمونه شایعه:اين فاجعه شیطانی، هر سال در جزیره فارو در دانمارك به خاطر جشن بلوغ نوجوانان و ورود به مرحله بزرگسالي رخ می دهد و قربانياني جز دلفين هاي باهوش و زيباي "کالدرون" ندارد!
اين دلفين ها براي بازي و دوستي به نزد انسانها مي آيند و انسان هاي متمدن غربی و مفتخر به فرهنگ جامعه مدنی، با ضربات چاقو بدن آنها را زنده زنده سلاخي مي كنند تا دلفين ها در خون خود جان بدهند و دریا را سرخ رنگ کنند؛ باشد که شیطان راضی شود

جنايت هولناك در دانمارك
جنايتي که هر ساله در جزيره فارو در دانمارک به مناسبت بلوغ نوجوانان براي ورود به مرحله بزرگسالي قربانياني جز نهنگ هاي باهوش و زيباي کالدرون ندارد.
این دلفین ها برای بازی و دوستی به نزد انسانها می آیند و انسان های متمدن! با ضربات چاقو بدن آنها را زنده زنده سلاخی می کنند تا دلفین ها را از بین ببرند. با توجه به این که دلفین ها در طرح حفظ گونه هستند و حق شکار و کشتن انها وجود ندارد. این اعمال ناشی از عدم توجه به محیط زیست و حیات وحش است . طی تماسی که با سفارت دانمارک در تهران داشتیم انها اعلام بی اطلاعی کردند که البته این واکنش طبیعی بود.

جشنواره گریندارپ یا «کشتار دلفین» در دانمارک
در این مراسم جوانانی که به سن 20 سالگی رسیده اند با تله گذاری، دلفین نهنگ های شکم سفید آتلانتیکی را به دام می اندازند و به شکل وحشیانه ای می کشند تا ثابت کنند پا در بزرگسالی گذاشته اند!گفته می شود به خاطر این سنت قدیمی اسکاندیناوی در ۳۰ سال گذشته شش میلیون دلفین به این شیوه قتل عام شدهاند. مردم فارو، این سنت را یکی از مهمترین سنتهای تاریخی خود میدانند و این در حالی است که «گراندارپ» به شدت فعالان محیط زیست را بر انگیخته است.

شرم بر دانمارک باد
دریا غرق در خون است اما نه به دلیل وضعیت طبیعی جو و آب و هوا!!!
این فاجعه به خاطر بی رحمی انسان های به ظاهر متمدنیست که صدها دلفین زیبا و باهوش کالدرون رو قتل عام میکنند.
این اتفاق هر سال در جزیره ی فرو در دانمارک میافتد. عاملان اصلان این سلاخی نوجوانان هستند. چـــــــــــرا؟! برای اینکه نشون بدن بزرگ و بالغ شدن ... بربری های وحشی!!!
در این جشن بزرگ، از هیچ عملی برای خوشگذرونی اِبایی نمیکنند. همه ی افراد برای کشتن دلفین ها و یا مشاهده ی صحنه های تاسف بار و تماشایی ظالمانه دیگران می آیند.
لازم به یادآوری هست که دلفین های کالدرون همانند دیگر انواع خاص دلفین ها نزدیک به انقراض هستند.
این دلفین ها برای بازی و نزدیک شدن به انسان ها به طرف اونا میان. همچون یه رابطه عمیق و خالص دوستانه!!!
اونا به راحتی و بدون درد نخواهند مرد؛ اونا به دفعات به وسیله ی قلاب های ضخیم مورد حمله قرار میگیرند. در این لحظات نواهایی مظلومانه که بسیار شبیه کودکان است از خود بروز میدهند. او زجر خواهد کشید بدون هیچ رحم و دلسوزی تا اینکه این حیوانات مظلوم و شیرین آرام آرام در خون خود از بین بروند.
The sea is stained in red and in the mean while its not because of the climate effects of nature. It's because of the cruelty that the human beings (civilized human) kill hundreds of the famous and intelligent Calderon dolphins. This happens every year in Feroe island in Denmark . In this slaughter the main participants are young teens.
WHY? To show that they are adults and mature.... BULLLLsh
In this big celebration, nothing is missing for the fun. Everyone is participating in one way or the other, killing or looking at the cruelty supporting like a spectacular. Is it necessary to mention that the dolphin Calderon, like all the other species of dolphins, it's near distinction and they get near men to play and interact. In a way of PURE friendship. They do not die instantly; they are cut 1, 2 or 3 times with thick hocks. And at that time the dolphins produce a grim extremely compatible with the cry of a new born child.
But he suffers and there for no compassion till this sweet being slowly dies in its own blood! Its enough
We will send this mail until this email arrives in any association defending the animals, we will not only read. That would make

DENAMRK: WHAT A SHAME, A SAD SHAME. THIS MAIL HAS TO BE SEEN . THERE IS NO WORST BEAST THAN HUMAN KIND ITSELF!
While it may seem liar even today continues to be made this time of year BRUTAL, Dantesque, bloody slaughter in the Faroe Islands, which belong to Denmark. A country supposedly 'civilization' AND EUROPEAN UNION country. For many people this attack to life is unknown , to sensitivity. IN THIS bloody slaughter to attend Moz to 'show' entering adulthood (!) Is absolutely incredible that no one does ANYTHING to prevent this barbarism that are committed against Calderon, an intelligent dolphin who has the particularity of approaching People out of sheer curiosity. fwd this everywhere, PLEASE.
Pass it on to your friends around the world! It is OUTRAGEOUS! Make Denmark STOP!

منابع:

 1. گزارش خبرنگار BBC (انگلیسی)
 2. مطالبی در مورد روش‌های شکار و زمان مرگ دلفین در هر یک (انگلیسی)
 3. آخرین آمار موجود از جمعیت دلفین‌های «نهنگ خلبان» - سازمان IWC (انگلیسی)
 4. آمار رسمی دولت فارو از شکارهای سال‌های مختلف، تعداد و نوع دلفین‌ها و ... (انگلیسی)
 5. اطلاعات «نهنگ خلبان» در سازمان IUCN (انگلیسی)
 6. اطلاعات «نهنگ خلبان» در American Cetacean Society (انگلیسی)
 7. ضمیمه دوم قرارداد CMS (انگلیسی)
 8. گزارش CNN از منتقدان شکار دلفین‌ها (انگلیسی)
 9. ویکی‌پدیا درباره مراسم شکار دلفین‌ها (انگلیسی)
 10. گزارش WDCS از کاهش مصرف گوشت دلفین در فارو (انگلیسی)
 11. ویکی‌پدیا درباره جزایر فارو (انگلیسی)
کانادا