۱۳۸۹ مهر ۳, شنبه

کوه پردیس نزدیکترین نقطه به خورشید؟ ضد ایدز؟ مغناطیسی خارق العاده؟

تصویری: آیا نزدیک ترین نقطه به خورشید، کوه پردیس (جم/پوزه پدری) در استان بوشهر است؟ آیا این کوه خواص مغناطیسی دارد؟ آیا ضد ایدز است؟ آیا انجمن‌های بین‌المللی آن را می‌شناسند؟ داروی Advil از عسل این منطقه تولید می‌شود؟ و ...

 • بر خلاف ادعای شایعه: کوه پردیس (جم) نزدیک‌ترین نقطه زمین به خورشید نیست
  حتی اگر ادعای شایعه را پذیرفته و نزدیکی به خط استوا را ملاک قرار دهیم؛ کوه پردیس(جم) هم از کوه چیمبورازو (Chimborazo) کوتاهتر است و هم نسبت به آن از استوا دورتر است.
  مکان جغرافیایی کوه پردیس (پوزه پدری) به نقل از کمیته یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی سازمان نقشه برداری کشور:
  عرض 27°48'16" شمالی و طول 52°17'19" شرقی (منبع)
  ارتفاع «دقیق» کوه پردیس برای «یک‌کلاغ» مشخص نیست، اما می‌دانیم که ارتفاعش قطعا از دماوند (5610 متر) کمتر است! و در مدار 27°48' شمالی قرار دارد. ارتفاع کوه چیمبورازو بیشتر است (6268 متر) و در نزدیکی استوا (1°28' درجه جنوبی) قرار دارد.
  جالبتر آنکه کوه اورست با ارتفاع فوق‌العاده‌ی 8848 متر در مدار 27°59' قرار دارد که فقط اندکی از کوه پردیس شمالی‌تر است.
  حتی اگر نقشه نمایش ارتفاعی بندر کنگان تهیه شده توسط سازمان نقشه برداری کشور (سال 1387) را ببینید، ارتفاعات نزدیک به محل این کوه (در غرب جم) حداکثر 1406 متر هستند. کوه دیگری در شرق نقشه قرار دارد که از کوه پردیس جنوبی‌تر است و ارتفاعش 1559 متر نوشته شده است. بنابراین حتی در همان منطقه کوه پردیس از این لحاظ شاخص نیست.
  اما تعیین نزدیکترین نقطه زمین به خورشید ساده نیست: چرخش زمین به دور خورشید بیضوی است و فاصله آن با خورشید در طول سال عوض می‌شود. به علت تمایل محور چرخش زمین، خط استوا نیز نسبت به خورشید مایل است و در طول سال مناطق مختلف زمین به خورشید نزدیک می‌شوند. به علاوه زمین کاملا گرد نبوده و نزدیک استوا برجسته‌تر است.
  ویکی‌پدیا: چیمبورازو - جغرافیای ایران - دماوند - اورست
 • برخلاف ادعای شایعه: داروی آدویل (Advil) از عسل تهیه نمی‌شود.
  ماده اصلی تشکیل دهنده آدویل، ایبوپروفن (ibuprofen)نام دارد. این ماده به صورت شیمیایی از ماده‌ای به نام isobutylbenzene (نام دیگر: 2-methylpropylbenzene) بدست می‌آید که خود از مشتقات نفت خام است.
  اطلاعات بیشتر
  بروزرسانی 1390/8/10: یکی از مواد به کار رفته در داروی ادویل، موم (beeswax) است. اما اولا این ماده به عنوان یک افزودنی غیر دارویی (non-medicinal ingredient) و فرعی استفاده می‌شود (منبع)؛ ثانیا برخلاف ادعای شایعه عسل نبوده و موم است؛ و ثالثا درباره تهیه آن از یک منطقه خاص دنیا آنهم در ایران سندی وجود ندارد.
 • برخلاف ادعای شایعه: عبارت ANTI-HIV mountain فقط در همین شایعه پیدا می‌شود
  جستجوی گوگل به دنبال این عبارت چیزی به جز همین شایعه را برنمی‌گرداند. نه در تایمز و نه هیچ کجای دیگر.
 • مشخص نیست که: این کوه دارای خواص مغناطیسی هست یا خیر.
  اگرچه اظهار نظر قطعی درباره این ادعا ممکن نشد، اما به احتمال زیاد این مطلب نیز صحت ندارد:
  محتملا ادعای مغناطیسی بودن ناشی از نوعی خطای چشم است که به Gravity Hill مشهور است. در این پدیده که به علت پنهان شدن افق به وجود می‌آید، انسان در تشخیص شیب جاده دچار اشتباه شده و سرپایینی را سربالایی تصور می‌کند. گاهی این خطای چشم آنقدر قوی است که حتی اگر علت آن را بدانید باز هم تعجب آور است.
  این پدیده در بسیاری نقاط دنیا گزارش شده است و اتفاقا معمولا به نیروی مغناطیسی یا نیروهای ماوراء الطبیعه ربط داده می‌شود.
  لیست نقاط دارای این ویژگی در ویکی‌پدیا - درمورد این پدیده از دانشگاه California Riverside

از جراید

متاسفانه این شایعه در برخی سایت‌های خبری داخلی ذکر شده است: خبرگزاری میراث فرهنگی 1388/2/6، تابناک 1388/12/26 و روزنامه جام جم 1389/2/9 در زمان نوشته شدن این متن، ویکی‌پدیای فارسی نیز با استناد به خبرگزاری میراث فرهنگی، مطالب شایعه را جمع آوری کرده است.
بروزرسانی 1390/9/27: برخی مطالب شایعه مجددا در خبرگزاری مهر 1390/9/27 به نقل از بدیعه دشتی تکرار شد.
تا این لحظه «یک‌کلاغ» از تکذیب این شایعه توسط خبرگزاری‌ها بی‌اطلاع است.

نمونه شایعه:حتما" بخونيد: از جمله خواص اين كوه خاصيت خارق العاده اين كوه دركمك به درمان مبتلايان به ايدر مي باشد. به خاطر نزديكي اين كوه به خورشيد امكان رشد و نمو ويروس هاي بيماري زا از جمله ويروس HIV در اين كوه صفر مي باشد. پزشكان متخصص بريتانيايي در موسسه Imperial Medical College در شهر لندن اخيرا در مقاله اي در روزنامه تايمز ضمن بر شمردن اين خاصيت از سازمان ملل درخواست نموده اندتا نام اين كوه را به ANTI-HIV Mountain تغيير دهند.
ضمنا دكتر Tim Hopkins رييس موسسه فوق و دارنده مدرك فوق تخصص در رشته ايمونولوژي و ويروس شناسي درخواست ايجاد شهركهاي درماني براي مبتلايان به ايدز در اين منطقه نموده است. وي معتقد است با اسكان مبتلايان به ايدزدر اين منطقه پس از حداكثر مدت 18 ماه هيچ نشانه اي از بيماري در اين مبتلايان ديده نشود.
از ديگر خواص درماني اين كوه كه زبانزد همه متخصصين mountain trapi (كوه درماني)است. خواص مغناطيسي اين كوه باعث تخريب سلولهاي سرطاني شده و به همين دليل متخصصين بسياري بيماران سرطاني زا را به كوهنوردي دراين كوه توصيه مي‌نمايند. مديكال كالج ايالت اياهو آمريكا نيز طي تحقيقي خواص درماني اين كوه را تاييد نموده است.
دوستان نيز اگر خواص جامانده‌ا ي از كوه به خاطر دارند اضافه نمايند تا ايرانمان را بيشتر بشناسيم
ایران را بیشتر بشناسیم کوه پرديس: نزديک ترين نقطه زمين به خورشيد نام اين کوه باستاني پرديس است در حومه شهرستان جم از توابع عسلويه استان بوشهر و در نيمه هاي راه بندر کنگان به فيروز آباد شيراز قرار دارد. نکات قابل توجهي كه در اين کوه باستاني وجود دارد:
1. قله اين کوه نزديک ترين نقطه زمين به خورشيد است چون بالاترين ارتفاع در نزديکي خط استواست.
2. آتشکده فوق العاده باستاني که در قله کوه قرار دارد، محل تولد و غسل تعميد پدر جمشيد جم است.
3. مغناطيس فوق العاده قوي کوه در جهان زبانزد است و اگر در فاصله 50 تا 100 متري کوه يعني تقريبا انتهايي ترين نقطه مشخص اسفالت با ماشين توقف کني و ترمز دستي را بخوابانيد، ماشين بجاي سر پائيني به نرمي به سمت کوه کشيده مي شود که البته همين مغناطيس براي رانندگان نا آشنا بسيار دردسر ساز بوده و تا کنون تعداد زيادي از خودروها بي اختيار با کوه تصادف کرده اند.
4. پوشش گياهي منطقه نوعي خار بياباني گرمسيري منحصر به فرد است که خواص دارويي فراوان دارد و عسل حاصله از منطقه تماما" پيشخريد چند کارخانه داروسازي بزرگ جهان است يکي از ترکيبات اصلي مسکن Advil که يکي از بهترين قرصهاي شناخته شده براي ناراحتي هاي اعصاب و دردهاي ميگرني است از همين عسل تهيه مي شود.
5. اين منطقه خرماي ويژه نيز توليد مي کند كه به نام خرماي خصه معروف است و کاملا در شيره خود غرق مي شود يعني يک کاسه آن ظرف سه ساعت پر از شيره مي شود و اندازه اين خرما اندازه آلبالو بود و به جهت همان خواص دارويي منطقه تماما" براي ساخت قندهاي رژيمي براي بيماران ديابتي صادر مي شود، نکته جالب ديگر رويش درخت زيتون در دامنه شمالي کوه حد فاصل شهرستان جم تا روستاهاي چاهه و دره پلنگي مي باشد که در آب و هواي آن منطقه بسيار بعيد مي نمود. فعلا" سندي براي قدمت چاهه و دره پلنگي وجود ندارد ولي علائم مشهودي از غار نشيني مشاهده، و فسيل هاي مختلفي در اين منطقه به وفور پيدا شده است.
6. در لايه هاي زيرين اين کوه معدن عظيمي از آب خنک و فوق العاده سالم وجود دارد، آن هم در اطراف عسلويه! مردم چاهه و جم، کوه پرديس را فوق العاده مقدس و محترم مي شمارند، و به استناد علائم موجود در آتشکده احتمالا يکي از اولين مکانهايي بوده که نفت در آن سوزانده شده است. با افتتاح جاده فيروز آباد به عسلويه توسط پتروشيمي، رفتن به اين منطقه خيلي ميسر تر و راحت تر شده است. پتروشيمي با تاسيس سه شهرک بزرگ در اين منطقه اقدام به تاسيس فرودگاه جم نموده و چهارشنبه هر هفته يک پرواز به مقصد جم انجام مي شود که امکان بسيار خوبي براي سفر به اين منطقه اعجاب انگيز است

خبرگزاری مهر: یک پژوهشگر و باستان شناس ایرانی که 30 سال درباره عجایب کوه جم یا پردیس در استان بوشهر تحقیق کرده معتقد است این کوه نزدیکترین نقطه زمین به خورشید، نقطه آغازین رشته کوههای زاگرس، اولین خانه دنیا و محل قرارگیری کشتی نوح است!
به گزارش خبرنگار مهر، سالها پیش که کاوش در محوطه های تاریخی به دست باستان شناسان خارجی در ایران انجام می شد، "گیرشمن"، باستان شناس معروف مشهور فرانسوی درباره ایران گفته بود تا آن زمان تنها پنج درصد خاک ایران کاوش شده است اما همین اطلاعات اندک به دست آمده از حجم کمی از خاک ایران نشان دهنده اصالت و کیفیت عالی تکنولوژی در ایران قدیم بوده است و به طور قطع کشفیات تازه بر قدمت آن می افزاید.
در این میان یک پژوهشگر رشته تاریخ برای تهیه تز آکادمیک در مورد آغاز تمدن بشری در مقطع دکترا و اینکه در میان هم دانشگاهی های خود در لندن ثابت کند ایران جزو کشورهای جهان اولی است نه جهان سومی، به بررسی مستندات موجود در کوه پوز پدری استان بوشهر پرداخت چون تصور می کرد که شایعات در این منطقه نباید بدون مبنا باشد. بدیعه دشتی، پژوهشگر و کارشناس میراث فرهنگی است که چند سال پیش برای اثبات اینکه این منطقه اولین خشکی روی زمین است کارهای تحقیقاتی خود را با استفاده اسناد و مدارک موجود، شروع کرد.
در این راه از کتابخانه های معتبر دانشگاههای دنیا استفاده کرد اما استاد راهنما برای تاریخی که مورد نظر او بود وجود نداشت بنابراین باید به تنهایی تحقیق می کرد. در این بین کتاب اوستا به عنوان یکی از منابع کهن و قابل استناد در تحقیقاتش کمک خوبی بود. بدیعی تا به حال 70 دوره آموزشی را در رشته های مختلف گذرانده است از پیانو، گیتار و نقاشی گرفته تا باستان شناسی و برنامه نویسی برای کامپیوتر. چون سال 52 جزو صد نفر اولی بود که برای برنامه نویسی کامپیوترهای ایران که به اندازه یک اتاق عظمت داشتند، استخدام شد.
پدری، جم و پردیس نام کوهی شگفت انگیز در بوشهر است
بدیعه دشتی اصالتا جنوبی است و نام فامیلش هم برگرفته از نام دشتستان است او که سالها درباره کوه جم در سی کیلومتری شمال شرق سیراف و سواحل شمالی خلیج فارس تحقیق کرده به خبرنگار مهر می گوید: محلی ها و ساکنان قدیمی دشتستان بزرگ به کوه جم، پوز یا پدری می گویند چون قله این کوه شبیه پوز است اما در کتاب اوستا از این منطقه به "ور جم کرد" نام برده می شود به همین دلیل نام جم نیز بر آن گذاشته شده است. اما یک پژوهشگر با استفاده از نام "پدری" که نام رسمی کوه و به معنی پارادایس یا بهشت اوستاست، واژه پردیس را برای آن انتخاب کرد به همین دلیل اکنون از واژه پردیس در کل کشور برای اماکن، مناطق حتی نام دختران نیز استفاده می شود.
دشتی کار بررسی تاریخ ایران را از سال 1980 تا کنون آغااز کرده و به این نتیجه رسیده که آغار تمدن بشریت و پیدایش زمین در منطقه ای به نام کوه پوز پدری یا جم در استان بوشهر است.
وی معتقد است که اولین بار نام منطقه بکر"جم" بر روی نقشه باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی به عنوان قدیمی ترین منطقه پارینه سنگی ایران با شماره 26 ثبت شده است.
[...]
نزدیک ترین خشکی روی زمین به خورشید
قله این کوه که رفته رفته از ارتفاع آن کاسته شده، نزدیک‌ ترین نقطه کره زمین به خورشید، ‌است، زیرا در نزدیکی خط استوا بلندترین ارتفاع، قله همین کوه‌ است. بنا به گفته بدیعه دشتی، حتی اورست حدود هزار متر از پوز پدری پائین‌تر است و یک قله مستقل جداگانه محسوب می‌شود. او معتقد است که رشته کوههای زاگرس از همین کوه آغاز شده است به همین دلیل در اطراف آن می توان اولین دشت مسطح را مشاهده کرد.
دشتی با بیان اینکه فلات ایران دو و نیم میلیون کیلومتر بود اما یک میلیون کیلومتر آن در طول سالها از ایران گرفته شده است ادامه داد: گسترش دشت های دیگر باعث شد تا آریایی ها برای اینجا نام دشتستان را انتخاب و در همان جا زندگی کنند.
این پژوهشگر مقیم انگلستان گفت: حدود یک کیلومتر از کوه پردیس از جنس سیلیس است. در زمانهای گذشته از این منطقه به عنوان آیینه ای برای دیدن سپاه دشمن در اطراف قله استفاده می شد. وی گفت: از نظر فنی طبیعتا اثری از آیینه در روی این نقش های سنگین نمی توانسته به جای مانده باشد اما برای اثبات آن، باید گفت منطقه دارای معادن متعدد شیشه و فلزاتی مانند آهن و جیوه بوده و رستنگاه گیاهانی مانند کتیراست که از خشک شدن آن برای ساخت آیینه هم استفاده می شده است. اما جدا از آن، تنها صیقلی بودن این محدوده از کوه در 27 هزار سال پیش به تنهایی می توانست وظیفه یک آیینه را داشته باشد.
[...]

منابع:

 1. سازمان نقشه برداری کشور: اطلاعات کوه پوزه پدری (پردیس) و نقشه نمایش ارتفاعی بندر کنگان (فارسی)
 2. ویکی‌پدیا: چیمبورازو - جغرافیای ایران - دماوند - اورست (انگلیسی)
 3. جستجوی افراد سایت کالج امپریال لندن (انگلیسی)
 4. اطلاعات داروی آدویل (ایبوپروفن) در سایت Royal Society of Chemistry (انگلیسی)
 5. لیست نقاط پدیده Gravity Hill در ویکی‌پدیا (انگلیسی)
 6. درمورد Gravity Hill از دانشگاه California Riverside (انگلیسی)
کلمات کلیدی: کوه پرديس، نزدیك ترین نقطه به خورشید، Puzeh-ye Padri, Poozeh Pedari, Pardis, Mountain,

۳۹ نظر:

 1. خیلی کارت درسته ، دستت درد نکنه ، گویا همین شایه تو ویکی پیدا هم هستش

  حالا که انقدر زحمت کشیدی اون درست کن (که بعضی ها سر اون کچلمون کردن)

  پاسخحذف
 2. راستش منم این مقاله را توی سایتم نوشتم، اما وقتی توی گوگل ارت آدرس گفته شده را جستجو کردم، چیزی پیدا نکردم. یعنی اصلا این ادرس توی نقشه وجود نداره.

  پاسخحذف
 3. البته در وجود کوه که شکی نیست :)
  در حال حاضر در گوگل ارث نقطه‌ای به نام «کوه پردیس» موجوده که محلش اندکی با نقطه مشخص شده توسط سازمان نقشه برداری متفاوته. ولی گوگل ارث منبع خوبی برای تحقیق دقیق نیست، چون نقاط توسط کاربران اضافه می‌شوند و ارتفاع یا تصاویر هم ممکنه خیلی دقیق نباشند.
  چون کوه معروفی نیست نمی‌شه انتظار داشت راحت چیزی در منابع پیدا بشه یا اینکه مطالبشون خیلی دقیق باشند.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. دوست عزیز بهترین راه برای استفاده دقیق از گوگل استفاده از طول عرض جغرافیایی به همراه دقیقه و ثانیه یا هر روش دیگه که راحتترین است چون در اون صورت شما از دیتا بیس نقشه برداری گوگل استفاده میکنید نه اطلاعات ویکی گوگل البته اطلاعات گوگل هم تا اونجایی که من یادم بود ویکی نیست اطلاعات مراکز نقشه برداری کشورهای مختلف که با یه تکنیک پیچیده کامپایل شده

   حذف
  2. سلام.
   مقصود من در کامنت بالا، ناظر بر وجود دو مشکل مجزا در مبنا گرفتن گوگل ارث بوده است: (با وجودی که منبع ارزشمندی است، استفاده از اطلاعاتش باید با دقت انجام گیرد)

   ۱- اطلاعات نقاط توسط کاربران اضافه می‌شود و قابل اعتماد ۱۰۰٪ نیست.
   صحبت شما در مورد استفاده گوگل از اطلاعات مراکز نقشه برداری صحیح است؛ ولی کامل نیست. علاوه بر منبعی که گفتید، گوگل از اطلاعات افزوده شده توسط کاربران هم استفاده می‌کند: http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Map_Maker و http://www.google.com/earth/media/features.html
   بنابراین دو سال پیش، نقطه «کوه پردیس» در گوگل ارث قابل اعتماد از نظر طول و عرض جغرافیایی نبوده است. (هنوز هم نیست!)

   ۲- گوگل ارث - با کمک اطلاعات ماهواره‌ای و سایر منابع - برای هر نقطه تخمینی از ارتفاع آن را نیز می‌دهد. این اطلاعات در مناطق مختلف دقت‌های مختلفی دارند و اصولا بیش از یک تخمین کلی قابل اعتنا نیستند.
   مثلا در مورد نقاط معروفی مثل کوه اورست یا آبشار نیاگارا یا ... اطلاعات بعضا حتی در حد متر هم دقیق است چرا که از منابع دقیقی آمده است، ولی در مورد یک شهر یا کوه دیگر (حتی شهرهای معروفتری مثل پاریس و تهران ...) ممکن است اصلا دقیق نباشد، چه برسد به مناطق گمنامتر که اطلاعاتش ممکن است در حد کیلومتر هم دقیق نباشد.
   http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Earth#Imagery_resolution_and_accuracy

   در تحقیق بالا هم از اطلاعات نقشه گوگل ارث، و هم از طول و عرض جغرافیایی سازمان نقشه برداری، و هم از سایر منابع اطلاعاتی (مثل عکسبرداری‌های کاربران، تصاویر ماهواره‌ای و...) استفاده شده است.

   حذف
 4. Thanks for your clarifications! I was exactly doing the same thing, I mean to search for the facts and sources to confirm such unusual arguments usually being expressed in Iranian News! Unfortunately, our poeple would like to hear unusual things, that's why such yellow pages are well selling out in this country

  پاسخحذف
 5. Thanks, but your information about ADVIL was not complete . Although Advil is made of Isobutylbenzene , beeswax is one of the other ingredients of Advil . However, they use it as a non-medicinal ingredients .http://www.advil.ca/en/products/29/advil-tablets.aspx

  پاسخحذف
 6. Thanks for the heads up. You're correct.
  Fortunately for me, the hoax claims were about the honey and not the beeswax, so the text was technically correct, even though I should have mentioned beeswax.
  I'll add this information to the text.

  پاسخحذف
 7. آقا/خانم یک کلاغ
  دمت گرم ؛دستتو می بوسم ؛پاتو می بوسم
  ینی خیلی کارت درسته ها
  من الان دو روزه دارم با یه سری ابله تو یکی از پیج های علمی(!) فیسبوک سرو کله میزنم سر همین موضوع
  بنده خودم کنگانی هستم ،غیر ازونکه میدونم پِدرِ یه کوه معمولیه ،با عقل آدمیزادیم هم همچین چیزی جور در نمیاد
  ولی یه عده هستن از مخ آزادن ؛نمونه ش :
  http://www.facebook.com/photo.php?fbid=181717241919425&set=a.181207005303782.42569.181089488648867&type=1&theater

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. بابا شاید پای چن نفر برا دیدن این کوه به منظقه باز بشه ورونقی به کار مردم بدن.

   حذف
  2. بابا شاید پای چن نفر برا دیدن این کوه به منظقه باز بشه ورونقی به کار مردم بدن.

   حذف
 8. عاقلی پیدا شده تا مشت رندان وا کند. دروووووووود

  پاسخحذف
 9. این شایعه کاملا دروغه، هیچ چیزی بنام Anti-Hiv یا دکتر تیم هاپکینژ وجود خارجی‌ نداره، لطفا هرچی‌ می‌بینید باور نکنید و تحقیق کنین اول

  پاسخحذف
 10. ba salam va khasteh nabashid,vaghty man in matlabo khondam khoshhal shodam ,chera ke dar in maghale neveshte shode bod ke bimarane saratani vaghty be in makan beran selolhaye saratani az beyn mire,va hala koli na omid shodam,,,aya vaghean shayeh ast?

  پاسخحذف
 11. از کجا معلوم شما درست بگی آقا کلاغه ؟!!!

  پاسخحذف
 12. دوست عزیز
  امیدوارم در کار با ارزش مبارزه با حماقت موفق باشید - متاسفانه دوستیهای خاله خرسه همانقدر به افزایش کوتاه فکری و تعصب های بیجا در میان ایرانیان کمک میکند که اعتقادات بی پایه دینی - تا کی که از شر هر دو خلاص شویم

  پاسخحذف
 13. این جور که بر میاد انگار به حرف هیچ کس نمی شه اعتماد کرد. به هر حال بین صحبتهای یک فردو یک رسانه منطقا بایست حرف رسانه را قبول کرد چون از فیلترهای مختلفی عبور می کنه. اما جالبه که هر کسی با قاطعیت نظر خودشو درست می دونه. انگار برای اینکه مردم از یک موضوع معمولی بخوان اطلاع داشته باشن همه بایست شخصا محقق علمی بشن

  پاسخحذف
 14. بله. به حرف هیچ‌کس نمی‌شه اعتماد کرد.
  هدف وبگاه یک کلاغ هم این نیست که شما به مطالبش اعتماد کنید. بلکه هدف این است که منابع را در اختیار شما بگذارد تا بتوانید خودتان تحقیق کنید و بدون تحقیق حرفی را - ولو از رسانه‌ها - نپذیرید.

  پاسخحذف
 15. ممنون. وب فارسی با این وضع سطحی‌نگری و این همه هجویات به چنین وب‌گاهی نیاز داشت: یک hoaxslayer فارسی برای شایعات ایرانی--البته اگر قبل از فوروارد کردن زحمت سرچ به خودشون بدهند! خوبه که به انگلیسی تسلط داری و روش کارت هم علمی است. امیدوارم موفق باشی.

  در خصوص خطای حسی حرکت [خودبخودی] رو به سربالایی (rolling uphill illusion) قبل از اینکه پروژهٔ تونل گلشهر و ورودی‌های دوطبقهٔ بزرگراه صدر اون منطقه رو کلاً زیر و رو کنه، امتحان کنین:

  مدرس جنوب به شمال، ورودی صدر، توی پیچ که ترافیک می‌شه، اگه ماشین اتوماتیک است، آنرا خلاص کنید (N) و اگر دنده‌ای است، خلاص کنید یا کلاچ بگیرید، بعد (با رعایت ایمنی) ترمز را آرام رها کنید؛ می‌بینید خودرو به سمت مدرس (عقب) برمی‌گرده، نه صدر! در حقیقت سربالایی است به سمت صدر، ولی چون چشم عادت داره که وقتی از اونجا به سمت شمال غرب (دورنمای الهیه) نگاه کنه مسیر رو سربالا و الهیه رو در یک سطح بالاتر ببینه، صدر رو هم که در حقیقت از اون قسمت مدرس بالاتره، پایین‌تر حس می‌کنه و اون خروجی رو که سربالایی است، سرپایینی.

  پاسخحذف
 16. هوشيار باشيد تا الكي الكي از احساساتمون بر عليه ما استفاده نكنن
  سرگرممون نكنن
  سر كار نذارنمون !!

  پاسخحذف
 17. توروخدا حرفای اینارو باور نکنید اینا واسه این که مارو خام کنن خودشون راحت از منابع این کوه استفاده کنن اینارو میگن من خودم ان کوهو از نزدیک دیدمو از تمام خواصاش مطمإنم چون خودم تواین کوه خوب شدم

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. پس به عنوان معجزه کوه باید توی کتاب گینس ثبت بشی!

   حذف
  2. motmaeni khub shodi?!!!!

   حذف
 18. اخه تو خودت معلوم چی کاره ای که از زمین شناسی.دکتری.باستان شناسی.گیاه شناسی که همه نظریه ها را رد می کنی اصلا تا حالا جاهای دیدنی اونجا را دیدی

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام
   من واقعا خوشحالم و استقبال می‌کنم که شما حرف را بدون مدرک نپذیرید. البته خوب است که در مورد همه مطالب این طرز تفکر را داشته باشید.
   بنابراین از شما دعوت می‌کنم این ادعاهای مطرح شده توسط خانم دشتی را توسط متخصصان مربوطه (یک ادعا باستان‌شناسی است، یکی جغرافیایی، یکی پزشکی و ...) پیگیری کنید و خودتان افراد مورد اعتماد خود را بیابید و بپرسید.
   تنها کاری که در یک کلاغ از دست ما بر می‌آمده این بوده که تک تک ادعاهایمان با مراجع دقیق و دارای لینک باشند تا شما راحت بتوانید صحت مطالب را چک کنید.

   موفق باشید
   سجاد نفیسی

   حذف
 19. خیلی ممنون از روشنگری شماو واقعن دستتون درد نکنه

  پاسخحذف
 20. سلام. فعلا معلوم نیست این کوه واقعیت است یا خیر.
  مثلا آقا کلاغه یا کسی دیگه که این جا مطالب نوشته یا نظر داده مگه اون کوه رو دیده؟!!!=-O
  پس لطفا مطالعه ی زیاد تری دراین باره کنید ممنون

  پاسخحذف
 21. تو خبر ٢٠:٣٠که نشون داد,مغناطيس هم داشت

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام
   لطفا تاریخ خبر ۲۰:۳۰ مربوطه را هم بگویید (لااقل تقریبی) تا خوانندگان علاقمند بتوانند پیگیری کنند.

   حذف
 22. با احترام و افتخار از اینکه هموطنان گرامی در شناساندن مناطق کشور اهتمام می ورزند.ذکر چند نکته لازم است(با اجازه):1-هیچ نهاد یا موسسه تحقیقاتی تا به حال در خصوص نزدیکترین نقطه به خورشید بودن آن نظری اعلان نکرده اند.2-در خصوص محل تولد جمشید جم بودن آن؟ از اساتید فن نظر بخواهید.3-با توجه به اینکه حدودا 10 سالی در این منطفه اقامت و کار می کرده ام ،عرض میکنم که این فقط خطای دید است که بدلیل مخالف هم بودن حهت شیب جاده و شییب حریم کناری جاده ،احساس حرکت در سربالایی مشاهده می شود.4-در خصوص عسل وحشی (طبیعی )این منطقه نه چنین خاصیتی وجود دارد ،نه مقدارش به اندازه ایست که شرکتی بخواهد بخرد.(زنبورداری در این منطقه سالهاست از مشاغل ورشکسته محسوب میشود.)5- خرمای خصه که در فصل برداشت فراوان و به نوعی روی دست نخل داران مانده است حتی بازار داخلی هم ندارد.(بدلیل ریزی مشتری پسندنیست)با قیمتی در کنارجاده فروخته می شود که گاها قیمت ظرف دو کیلویی پلاستیکی ظرف دو برابر قیمت خرماست و مردم ترجیح می دهند در پلاستیک بخرند.. در خصوص مزایای پزشکی این منطقه هم بهتر است از صاحبان نظر نظر خواهی و با درج لینک خبر اطلاع رسانی شود(در واقع ادعای اینکه این منطقه ویژگی خاصی در درمان بیماریها دارد تا کنون از مراجع پزشکی داخلی و خارجی مستند نشده است)....ولی مردمانی دارد نیک و صادق و اصیل .

  پاسخحذف
 23. سلام علاوه بر همه اينها tom hopkins اصلا پزشك نيست بلكه يك موسيقيدان است. لعنت بر شايعه لعنت بر ساده لوحي

  پاسخحذف
 24. سلام. من در چند کیلومتری کوه پردیس زندگی میکنم . اینجا کسی در مورد کوه حرفی نمیزنه و هیچ کسی هم سراغ کوه نمیره . حرف زدن از خواص کوه برای مردم اینجا بیشتر خنده آوره تا اینکه واقعیت داشته باشه. متاسفم برای کسی این شایعات رو پخش کرد و مردم زود باور

  پاسخحذف
 25. من به مدت ٧ سال در اين جاده رانندگى ميكنم...جم يك ميكرو كليماست كه با عسلويه كه جهنم واقعيه ٤٥ كيلومتر فاصله داره ولى حدود ١٠ درجه تفاوت دما داره....خطاى ديد نداره چون من هم با ماشيناى مختلف امتحان كردم با توجه به شيب بايد دنده ١ يا ٢ بايد بريد بالا...خاصيت مگنتيت مختص به كوه پرديس نيست جاده قديم لامرد به عسلويه و كنگان به جم هم داره حواست نباشه به رانندگى رفتى توي دره ولي خوب مثل پرديس مغناطيس دارند.... يك دونه دايناسور توى يك درياچه اسكاتلند به دروغ ديده شد هنوز هم توريست داره ولى خوب ما يك جايي رو كه حتا به دروغ معروف ميشه مى كوبيم ...كوه زيباييست توصيه ميكنم يكبار ببينيد...قله نمكي جاشك و جنگل حراى نايبند رو هم توصيه ميكنم

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. برادر من، اولا سعی کن یه خورده واضح کامنت بذاری، من که متوجه نشدم چی گفتی، اما در پاسخ کوبیدن دروغ، تو علم و یافتن حقایق علمی اگر به شایعه ها میدون بدی به گونه ای گمارهت می کنند که ممکنه تا سالها جامعه علمی رو درگیر خودش کنه. اصلا سخت و عجیب نیست. سالیانه این همه خروجی در زمینه زمین شناسی، جغرافیا و ... از دانشگاه های ایران فارغ التحصیل می شوند. چرا نباید به صورت علمی پایان نامه این دوستان رو در زمینه های اینگونه ای که تنها غرق در خرافات هستند تعریف کنیم. جامعه علمی و زمین شناسی و جغرافیایی ما آنچنان غرق خرافات هستند که یک انسان عاقل به هیچ وجه نمی تواند به آن ها استناد کند. در همین زمینه کوه پردیس من حتی یک مقاله در ژورنال های علمی داخلی پیدا نکردم. این نشون دهنده اینه که ما در ایران غرق در حماقتیم.

   حذف
 26. واقعا خنده دار و عامیانه است. آخه برفرض نزدیک خورشیدم باشه . نزدیکی به خورشید چه ربطی به درمان اچ آی وی داره. تازه مگه از بقیه نقاط پرارتفاع روی زمین چقدر نزدیکتره که بقیه نقاط اصلا این خاصیت رو ندارن ولی این نقطه به این شدت داره. ما ایرانیا کلا داریم دچار خود شیفتگی واپس زده میشیم. همش دوست داریم خودمون رو به خودمون بزرگ نشون بدیم حتی با ساده انگاری و عقاید غیر مستند و عامیانه. بعد نتیجه بگیریم که با این همه بزرگی و جلال چرا از خودمون و جایگاهمون غافلیم . بعدش هم توطئه پنداری کنیم و ناراحت بشیم که غریبه ها در حال توطئه برای بردن منابع ما هستن . این جریان هیچ کمکی به رشد و توسعه کشور و فرهنگ ما نمیکنه. چون پشت این حرفها نه تفکری هست و نه عملی انجام میشه. فقط نتیجه اش ایجاد تعصب بی جا و ناسیونالیسم منفی و ضدیت با کشورهای دیگر و دشمن پنداری است. در نهایت هم احساس ناتوانی در تغییر وضعیت موجود و افسردگی افراد جامعه.

  پاسخحذف
 27. ودیعه دشتی دزدی از دزدان که کلی از اثار باستانی جم رو دزدید . خاک بر سرش کنن
  دزد

  پاسخحذف
 28. لعنت به ادم بخیل وحسود ودروغگو ،،،اگه غیرازاین بود شما اینقد اینجا داد وبیداد نمیکردی که شلیعه هس شایعه وهی توهم چرت بگی میذاشتی مردم خودشون برن وتجربه کنن پس بدون شایعه نیست که داری زورمیزنی

  پاسخحذف